The 14th WWC
Sanda Results

As of Sep 21st

MEN'S 56kg

Round of 32

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yusuf WIDIYANTO
INA
2:0 Ouahab LARBI
ALG
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 60kg

Round of 32

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Sediqi NAWEED
AFG
2:0 Aleksan ELIAZYAN
ARM
Sunghyun JO
KOR
2:0 Saclag JEAN CLAUDE
PHI
Andrii ANDRUSHCHAK
UKR
2:0 Kai Wa KAN
MAC
Pethum Nuwan BALAWARDHANA
SRI
2:0 Salman ABBAS
IRQ
Abdul Haris SOFYAN
INA
2:0 Stefan MONTOYA
SWE
Ali MAGOMEDOV
RUS
TV Berdakh KHALILOV
UZB
Ricardo Ivan SANCHEZ MORALES
MEX
2:0 Valeri PEKHTEREV
GEO
Surya Bhanu Pratap SINGH
IND
2:0 Kok Ming Nick ANG
SGP
Lucas Luciano QUEIROZ PEREIRA
BRA
2:0 Hussein FUAD
JOR
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 70kg

Round of 32

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Praveen Robin BISWAKARMA
HKG
2:0 Dario CIPOLLA
ITA
Khai Giang HANG
VIE
2:0 Joao Antonio DE OLIVEIRA
BRA
Saad BOUJEKKA
MAR
2:0 Amir ISMAILOV
KAZ
Ryan DONALD
GBR
2:1 Hasanain YAZEED
JOR
Ayman GALAL FATHY
EGY
2:0 Mariano Damian SUAREZ
ARG
Ignacio Pedro DE LA PARRA FERREIRO
ESP
2:0 Luis Angel PEREZ HERNANDEZ
MEX
Puja RIYAYA
INA
2:0 Mushegh KHACHATRYAN
ARM
Bouabid ABDELHADI
ALG
2:0 Jaehyeon KIM
KOR
Samuel John COBOURN
AUS
DF Kyriakos BOZIONELOS
GRE
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 48kg

Round of 16

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yongjie WANG
CHN
2:1 Jessie ALIGAGA
PHI
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 52kg

Round of 16

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Zhandos MADEKHIYANOV
KAZ
2:1 Zahoor AHMED
PAK
Sargis SARGSYAN
ARM
2:0 Wei Loong LEE
MAS
Arnel MANDAL
PHI
2:0 Uchit SHARMA
IND
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 65kg

Round of 32

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Van Cao HOANG
VIE
2:0 Karapet TEVOSYAN
ARM
Hendrik TARIGAN
INA
2:0 Iat San MIO
MAC
Seungmo PARK
KOR
2:0 Sardor TUKHTAMURODOV
UZB
Reda Abdelhamid EL HAFIANI
MAR
2:0 Konstantinos FRAGKOPOULOS
GRE
Yauhen SLIAPTSOU
BLR
2:0 Gabriel ECHAVARRY
USA
Husam ALBU-MOHAMMED
IRQ
2:0 Raul Adrian ALVAREZ
ARG
Ruslan PIRALIYEV
AZE
2:0 Konstantine KOBULADZE
GEO
Teng ZHANG
CHN
WPD Irisbek BAIDULLAYEV
KAZ
Ali DALGATOV
RUS
2:0 Clemente TABUGARA JR.
PHI
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 75kg

Round of 16

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yousef SABRIABIBEGLOO
IRI
WPD Konstantinos PITSINIS
GRE
Ismail ALIEV
RUS
2:1 Bagdat KENZHETAYEV
KAZ
Fall MOUSSA
SEN
2:0 Zhoomart KELDEIBAI UULU
KGZ
Traian Augustin RUS
ROU
2:0 Rodel GLANVILLE
AUS
Fi Long CAI
MAC
2:0 Ayoub KHAOUA
MAR
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 56kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yusuf WIDIYANTO
INA
2:1 Santosh KUMAR
IND
Kang LI
CHN
2:0 Van Bau TO
VIE
Manuchar KVASHILAVA
GEO
WPD Jason LIU
USA
Jason GOH
SGP
2:0 Salvador DOMINGUEZ MARQUEZ
MEX
Hamza Fuad YAHIA
JOR
2:0 Chien Hao CHEN
MAC
Francisco SOLIS
PHI
TV Hayk GASPARYAN
ARM
Islombek KHAYDAROV
UZB
2:0 Ka Ho MAK
HKG
Ungjin YUN
KOR
2:1 Islam MOHAMED NAGUIB
EGY
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 60kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Sediqi NAWEED
AFG
TV Giang Truong BUI
VIE
Sunghyun JO
KOR
2:0 Andrii ANDRUSHCHAK
UKR
Pethum Nuwan BALAWARDHANA
SRI
2:0 Daniel ROMEO
ITA
Abdul Haris SOFYAN
INA
2:0 Antonio ROBALO
FRA
Ali MAGOMEDOV
RUS
WPD Evan DOWLING
AUS
Rafael TARVERDIYEV
AZE
2:0 Ricardo Ivan SANCHEZ MORALES
MEX
Surya Bhanu Pratap SINGH
IND
2:0 Paris Lee MORAN
USA
Lucas Luciano QUEIROZ PEREIRA
BRA
2:0 Mohamed Yassine HAMZAOUI
TUN
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 70kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Hotak MOHAMMAD MURTAZA
AFG
2:0 Praveen Robin BISWAKARMA
HKG
Saad BOUJEKKA
MAR
2:0 Khai Giang HANG
VIE
Ryan DONALD
GBR
2:1 Wenda HUANG
MAC
Ayman GALAL FATHY
EGY
2:0 Sylvain MERLET
FRA
Mohsen MOHAMMADSEIFI
IRI
2:0 Ignacio Pedro DE LA PARRA FERREIRO
ESP
Puja RIYAYA
INA
2:0 Francois EL RASSI
LBN
Bouabid ABDELHADI
ALG
2:0 Omar Farouk MOKRANI
TUN
Kanatbek ABDUGANIEV
KGZ
2:0 Samuel John COBOURN
AUS
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 65kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Van Cao HOANG
VIE
2:0 Nusret Kayhan ALTINKAYA
TUR
Seungmo PARK
KOR
2:0 Hendrik TARIGAN
INA
Reda Abdelhamid EL HAFIANI
MAR
2:0 Amir MALEKPOUR
SWE
Yauhen SLIAPTSOU
BLR
2:0 Adrian ZERMENO FRIAS
MEX
Alqaisi ALI
JOR
2:1 Husam ALBU-MOHAMMED
IRQ
Ruslan PIRALIYEV
AZE
2:0 Irvin BARED
FRA
Teng ZHANG
CHN
2:0 Hotak M.KHALID
AFG
Ali DALGATOV
RUS
2:0 Eric PEREIRA MENDES
BRA
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 80kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Myeongjin KIM
KOR
2:0 Georges SAADE
LBN
Arslan BEKTEMIROV
RUS
WPD Nursulton SHERALIEV
UZB
Moumou ABDELHAKIM
ALG
2:0 Domenico STABILE
ITA
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 90kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Rajinder Singh
IND
2:0 Joseph Peter NOON
AUS
Omar MAMDOUH ALI
EGY
2:0 Jorick MONTAGNAC
FRA
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 90+kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Xiang YE
CHN
TV Abu Shreekh YOUSEF
JOR
Daniel Florin GHITA
ROU
TV Kuan ABDYRAIMOV
KGZ
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 48kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yongjie WANG
CHN
2:0 Saib ABDEL BASSIT
ALG
Rameshchandra Singh MOIRANGTHEM
IND
2:0 Ahmed AL-SHARIFI
IRQ
Laksman Gunasekara WICKRAMAGE
SRI
2:1 Turatbek SULAIMANKUL UULU
KGZ
Orkhan HATAMOV
AZE
2:0 Mehmet DEMIRCI
TUR
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 52kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Minh Duc VU
VIE
2:0 Zhandos MADEKHIYANOV
KAZ
Benghenem ABDELKARIM
ALG
2:0 Man Kan LAM
HKG
Sargis SARGSYAN
ARM
2:0 Hatim GHARBI
MAR
Arnel MANDAL
PHI
2:0 Aydin YIKILMAZ
TUR
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 56kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Kang LI
CHN
2:0 Yusuf WIDIYANTO
INA
Manuchar KVASHILAVA
GEO
2:0 Jason GOH
SGP
Francisco SOLIS
PHI
TV Hamza Fuad YAHIA
JOR
Ungjin YUN
KOR
2:0 Islombek KHAYDAROV
UZB
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 60kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Sunghyun JO
KOR
2:0 Sediqi NAWEED
AFG
Abdul Haris SOFYAN
INA
2:0 Pethum Nuwan BALAWARDHANA
SRI
Ali MAGOMEDOV
RUS
WPD Rafael TARVERDIYEV
AZE
Surya Bhanu Pratap SINGH
IND
2:0 Lucas Luciano QUEIROZ PEREIRA
BRA
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 65kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Seungmo PARK
KOR
2:0 Van Cao HOANG
VIE
Yauhen SLIAPTSOU
BLR
2:1 Reda Abdelhamid EL HAFIANI
MAR
Ruslan PIRALIYEV
AZE
2:0 Alqaisi ALI
JOR
Teng ZHANG
CHN
2:0 Ali DALGATOV
RUS
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 70kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Saad BOUJEKKA
MAR
2:1 Hotak MOHAMMAD MURTAZA
AFG
Ayman GALAL FATHY
EGY
DI Ryan DONALD
GBR
Mohsen MOHAMMADSEIFI
IRI
2:0 Puja RIYAYA
INA
Bouabid ABDELHADI
ALG
TV Kanatbek ABDUGANIEV
KGZ
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 75kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yousef SABRIABIBEGLOO
IRI
2:0 Haidary ABDUL MAROUF
AFG
Ismail ALIEV
RUS
TV Fall MOUSSA
SEN
Elie BOU GEBRAEL
LBN
2:0 Traian Augustin RUS
ROU
Fi Long CAI
MAC
2:0 Rishita Rumesh SURAWEERA GAMAGE
SRI
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 80kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Myeongjin KIM
KOR
2:0 Yavuz Selim KAZANCI
TUR
Andre FANDINO BONET
ESP
2:0 Chih-wei WANG
USA
Arslan BEKTEMIROV
RUS
2:0 Daniel DIONISIO MADEIRA
BRA
Talantbek AKMATOV
KGZ
2:1 Moumou ABDELHAKIM
ALG
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 85kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Seyedmoein TAGHAVI
IRI
2:0 Pierre ROUVIERE
FRA
Ashraf Mohamed Abd Elgwad ABDELHAMID
EGY
TV Bahzad KARAM
LBN
Vadzim ROLICH
BLR
2:0 Safazada ZIKRULLAH
AFG
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 90kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Rajinder Singh
IND
2:1 Bozigit ATAEV
RUS
Milad AREFI MAGHAM
IRI
2:0 Zakhar RYABOV
KAZ
Illia VARCHENIA
BLR
TV Edgar Mauricio MARROQUIN REYES
MEX
Omar MAMDOUH ALI
EGY
2:1 Andrei Catalin STOICA
ROU
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 90+kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Xiang YE
CHN
2:0 Domingos KIESSE
SWE
Motaz RADY ISMAIL
EGY
2:0 Alfonso VALCARCEL GIL
ESP
Hamidreza GHOLIPOUR
IRI
2:0 Michel ZAMMAR
LBN
Daniel Florin GHITA
ROU
FC Muhammad Ahsan KHAN
PAK
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 65kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yongjie WANG
KOR
DI Yauhen SLIAPTSOU
BLR
Teng ZHANG
CHN
DI Ruslan PIRALIYEV
AZE
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 70kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Ayman GALAL FATHY
EGY
DI Saad BOUJEKKA
MAR
Mohsen MOHAMMADSEIFI
IRI
2:0 Bouabid ABDELHADI
ALG
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 75kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Yousef SABRIABIBEGLOO
IRI
2:0 Ismail ALIEV
RUS
Fi Long CAI
MAC
2:0 Elie BOU GEBRAEL
LBN
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 80kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Myeongjin KIM
KOR
2:0 Andre FANDINO BONET
ESP
Arslan BEKTEMIROV
RUS
2:0 Talantbek AKMATOV
KGZ
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 85kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Seyedmoein TAGHAVI
IRI
2:0 Emmanuel Andrew MINNAAR
RSA
Vadzim ROLICH
BLR
2:0 Ashraf Mohamed Abd Elgwad ABDELHAMID
EGY
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 90kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Milad AREFI MAGHAM
IRI
2:0 Rajinder Singh
IND
Omar MAMDOUH ALI
EGY
2:0 Illia VARCHENIA
BLR
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

MEN'S 90+kg

Round of Semifinal

Oct 2nd

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Xiang YE
CHN
WPD Motaz RADY ISMAIL
EGY
Hamidreza GHOLIPOUR
IRI
2:0 Daniel Florin GHITA
ROU
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 48kg

Round of 16

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Bokyeong BYEON
KOR
2:0 Najwa ISSA
LBN
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 52kg

Round of 16

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Hyebin KIM
KOR
2:0 Sanathoi Devi YUMNAM
IND
Selviah PRATIWI
INA
2:0 Barbara EL RASSI
LBN
Berna TUT
TUR
2:0 Saidi YASMINA
ALG
Edinea PRADO CAMARGO
BRA
2:0 Maleesha Madumali WEERASINGHA PATHIRAGE
SRI
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 65kg

Round of 16

Sep 29th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Shahrbano MANSOURIYAN SEMIROMI
IRI
DF Meruyert MUKHAMEJANOVA
KAZ
Lazazi Attig LOUIZA
ALG
DF Al Dobchey ATYAF
IRQ
Sherouk AHMED ZAKI
EGY
2:0 Yuen Ching CHAN
HKG
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 60kg

Round of 16

Sep 30th

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Ilona OLKHOVYK
UKR
2:0 Kristina MOROZOVA
RUS
Trang Thi NGUYEN
VIE
WPD Jennifer Ann ALDERSON
AUS
Yingying CAI
CHN
WPD Sdoukou ANNA
GRE
Mariem CHAABOUNI
TUN
2:0 Emma SYRING
SWE
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 48kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Bokyeong BYEON
KOR
2:0 Souan NACERA HANA
ALG
Ayan TURSYN
KAZ
2:0 Wing Yu TANG
HKG
Shimeng DAI
CHN
2:0 Rosalina SIMANJUNTAK
INA
Divine WALLY
PHI
WPD Albina MAMBETOVA
KGZ
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 52kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Hyebin KIM
KOR
TV Selviah PRATIWI
INA
Elaheh MANSORYANSAMIROUMI
IRI
DF Berna TUT
TUR
Luan Thi HOANG
VIE
2:0 Yuliana PATISHTAN GONZALEZ
MEX
Edinea PRADO CAMARGO
BRA
2:0 Ilaria CIPOLLA
ITA
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG

WOMEN'S 70kg

Round of Quarterfinal

Oct 1st

Rank Winner NOC Result Loser NOC
Hergie BACYADAN
PHI
TV Ilaria CIPOLLA
ITA
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Xiaozhong SONG