The 14th WWC
Taolu Start List

As of Sep 13th

Men's Changquan

Sep 29th 2:30 pm

Session FOP 1 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Saddam Hussein Hussein AL-RAHOMI
YEM
1
2 Nestor URZAINQUI MILLA
ESP
1
3 Brian WANG
USA
1
4 Wai Kin YEAP
MAS
1
5 Hector Miguel TOLEDO TOLEDO
CHI
1
6 Mohammad Adi Syarani BIN ROSLAN
BRU
1
7 Sam MAK
GBR
1
8 Chirag SHARMA
IND
1
9 Melvin TAN
AUS
1
10 Yonghyun LEE
KOR
1
11 Dan RIO RODRIGUEZ
ESP
1
12 Mohamed BANGURA
SLE
1
13 Norlence Ardee CATOLICO
PHI
1
14 Aram AYDINYAN
ARM
1
15 Benoit DENOLLE
FRA
1
16 Aditya Kumar .
IND
1
17 Jason CHEN-LEUNG
CAN
1
18 Nok In WU
MAC
1
19 Christopher EL GEMAYEL
LBN
1
20 Domenico GIORDANO
ITA
1
21 Mahdi MOKHTARPOURDEHKORDI
IRI
1
22 Daniel NARVAEZ GOMEZ
MEX
1
23 Yi Xiang YONG
SGP
1
24 Seungjae CHO
KOR
1
25 Luis Alberto CARACHURE DE JESUS
MEX
1
26 Curtis FILMER
GBR
1
27 Hasung LEE
KOR
1
28 Xuan Hiep TRAN
VIE
1
29 Ilias KHUSNUTDINOV
RUS
1
30 Roman REVA
UKR
1
31 Weng Son WONG
MAS
1
32 Tomoya OKAWA
JPN
1
33 John-nun TANG
NED
1
34 Yotekatl Alejandro GUERRERO BECERRA
MEX
1
35 Zhizhao CHANG
CHN
1
36 Reagan TAN
AUS
1
37 Chen Ming WANG
TPE
1
38 Flavio CAMPANILE
SUI
1
39 Hibiki BETTO
JPN
1
40 Marcio DE OLIVEIRA COUTINHO
BRA
1
41 Tsz Hong LAU
HKG
1
42 Sergey BADRUTDINOV
RUS
1
43 Ahmed HASSAN ABDELSALAM
EGY
1
44 Chi Kuan SONG
MAC
1
45 Edgar Xavier MARVELO
INA
1
46 Juan Carlos GOMEZ PEREZ
MEX
1
47 Sean SUMIDA
BRA
1
48 Si Wei Jowen LIM
SGP
1
49 Zhifeng LI
CHN
1
50 Anjul NAMDEO
IND
1
51 Ariel MANCILLA BARRIENTOS
CHI
1
52 Nicolas OURSEL
FRA
1
53 Tse Min TSAI
TPE
1
54 Henry Yuji NAKATA
BRA
1
55 Arstan URAZOV
KAZ
1
56 Boudaoud YACINE
ALG
1
57 Achmad HULAEFI
INA
1
58 Artem SUONG
UKR
1
59 Zhe Xuan Etienne LEE
SGP
1
60 Dominic Hoyan CHOW
USA
1
61 Luis Felipe ALVAREZ ROSAS
MEX
1
62 Mohamed Hamza EL AJHORY
MAR
1
63 Eric Anthony LUONG
CAN
1
64 Pavel MURATOV
RUS
1
65 Mattia DEMARIA
ITA
1
66 Brandon PORFIRIO DA SILVA
BRA
1
67 Amir MOHAMMADREZAEI ARREHKAMAR
IRI
1
68 Amr IBRAHIM ABDELRAHMAN
EGY
1
69 Mario SANCHEZ MARTINEZ
ESP
1
70 Leslie KWAN
CAN
1
71 Cosmin ALEXANDRU
ROU
1
72 Hasitha Lakshan PURANA LIYANAGE
SRI
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Changquan

Sep 29th 2:30 pm

Session FOP 2 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Denise AVINA MENDEZ
MEX
2
2 Heeju SEO
KOR
2
3 Yi LI
MAC
2
4 Kimberly MACUHA
PHI
2
5 Tianhui ZHENG
HKG
2
6 Eyin PHOON
MAS
2
7 Thuy Vi DUONG
VIE
2
8 Jessica LIM
AUS
2
9 Thi Phuong Giang HOANG
VIE
2
10 Michele SILVA DOS SANTOS
BRA
2
11 Lissy LIU
CAN
2
12 Stephanie LIM
USA
2
13 Sara BRAVO ARENAS
ESP
2
14 Mia TIAN
USA
2
15 Gayeong JE
KOR
2
16 Patricia NSEIR
LBN
2
17 Felda Elvira SANTOSO
INA
2
18 Zahra KIANI
IRI
2
19 Elif AKYUZ
TUR
2
20 Diana TRAIZE
KAZ
2
21 Emily Man Ling WONG
CAN
2
22 Salma Yaizeth CASTILLO RIGAL
MEX
2
23 Alyssa LO
USA
2
24 Ying Ting LOH
MAS
2
25 Paloma PANOS MILLA
ESP
2
26 Ayapana Toshibala NGANGOM
IND
2
27 Risa IKEUCHI
JPN
2
28 Hanieh RAJABI
IRI
2
29 Winnie Qian Hui CAI
CAN
2
30 Xuxu LIU
HKG
2
31 Yingshi LEE
BRU
2
32 Juliette VAUCHEZ
FRA
2
33 Salima AITMAMBBETOVA
KGZ
2
34 Sandra KONSTANTINOVA
RUS
2
35 Xue WANG
CHN
2
36 Lisa DERENDINGER
SUI
2
37 Keiko YAMAGUCHI
JPN
2
38 Cho Man SOU
MAC
2
39 Roberta PALMA
ITA
2
40 Wei Ting Zoe MUI
SGP
2
41 Ganna TERESHCHENKO
UKR
2
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Taijijian

Sep 29th 2:30 pm

Session FOP 2 Group2

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Lin Ying HO
SGP
2
2 Yee Jo AUDREY CHAN
MAS
2
3 Thi Minh Huyen TRAN
VIE
2
4 Shiho SAITO
JPN
2
5 Bidyashwori Chanu KHAIDEM
IND
2
6 Lindswell LINDSWELL
INA
2
7 Wei Jen LEE
CAN
2
8 Pui Kei HO
MAC
2
9 Khanh Ly TRAN THI
VIE
2
10 Suijin CHEN
HKG
2
11 Sanatombi Chanu LEIMAPOKPAM
IND
2
12 Yan Ning Vera TAN
SGP
2
13 Anel SANATKYZY
KAZ
2
14 Agatha Chrystenzen WONG
PHI
2
15 Mohand Saidi KATIA
ALG
2
Chief Referee:
Chief Recorder:

Men's Daoshu

Sep 30th 2:30 pm

Session FOP 1 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Eric Anthony LUONG
CAN
1
2 Amir MOHAMMADREZAEI ARREHKAMAR
IRI
1
3 Hibiki BETTO
JPN
1
4 Luis Alberto CARACHURE DE JESUS
MEX
1
5 Ilias KHUSNUTDINOV
RUS
1
6 Chen Ming WANG
TPE
1
7 Norlence Ardee CATOLICO
PHI
1
8 Seungjae CHO
KOR
1
9 Renato BAIO
BEL
1
10 Yonghyun LEE
KOR
1
11 Mario SANCHEZ MARTINEZ
ESP
1
12 Boudaoud YACINE
ALG
1
13 Hasitha Lakshan PURANA LIYANAGE
SRI
1
14 Edgar Xavier MARVELO
INA
1
15 Yi Xiang YONG
SGP
1
16 Tsz Hong LAU
HKG
1
17 Xuan Hiep TRAN
VIE
1
18 Zhifeng LI
CHN
1
19 Mohamed Hamza EL AJHORY
MAR
1
20 Daniel NARVAEZ GOMEZ
MEX
1
21 Nestor URZAINQUI MILLA
ESP
1
22 Nok In WU
MAC
1
23 Ariel MANCILLA BARRIENTOS
CHI
1
24 Si Wei Jowen LIM
SGP
1
25 Brandon PORFIRIO DA SILVA
BRA
1
26 Mattia DEMARIA
ITA
1
27 Hector Miguel TOLEDO TOLEDO
CHI
1
28 Henry Yuji NAKATA
BRA
1
29 Luis Felipe ALVAREZ ROSAS
MEX
1
30 Achmad HULAEFI
INA
1
31 Sergey BADRUTDINOV
RUS
1
32 Tse Min TSAI
TPE
1
33 Domenico GIORDANO
ITA
1
34 Curtis FILMER
GBR
1
35 Cosmin ALEXANDRU
ROU
1
36 Yotekatl Alejandro GUERRERO BECERRA
MEX
1
37 Raju LAMA
NEP
1
38 Roman REVA
UKR
1
39 Melvin TAN
AUS
1
40 Dominic Hoyan CHOW
USA
1
41 Nicolas OURSEL
FRA
1
42 Mohammad Adi Syarani BIN ROSLAN
BRU
1
43 Zhizhao CHANG
CHN
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Qiangshu

Sep 30th 2:30 pm

Session FOP 1 Group 2

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Keiko YAMAGUCHI
JPN
1
2 Alyssa LO
USA
1
3 Yi LI
MAC
1
4 Paloma PANOS MILLA
ESP
1
5 Lisa DERENDINGER
SUI
1
6 Katty DELOGNE
BEL
1
7 Tianhui ZHENG
HKG
1
8 Matilde BETTINAZZI
ITA
1
9 Elif AKYUZ
TUR
1
10 Denise AVINA MENDEZ
MEX
1
11 Thuy Vi DUONG
VIE
1
12 Gayeong JE
KOR
1
13 Xue WANG
CHN
1
14 Kimberly MACUHA
PHI
1
15 Heeju SEO
KOR
1
16 Zahra KIANI
IRI
1
17 Patricia NSEIR
LBN
1
18 Juliette VAUCHEZ
FRA
1
19 Eyin PHOON
MAS
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Nanquan

Sep 30th 2:30 pm

Session FOP 2 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Nima GHARTI MAGAR
NEP
2
2 Jianxin HE
HKG
2
3 Juwita Niza WASNI
INA
2
4 Tatiana IVSHINA
RUS
2
5 Wai Sii FAUSTINA WOO
BRU
2
6 Nahid POURSHABANAN NAJAFABADI
IRI
2
7 Marcela POLASTRI THEREZA
BRA
2
8 Sekour DAHBIA
ALG
2
9 Lucy Ruxi LEE
USA
2
10 Darya LATISHEVA
UZB
2
11 Olena BILA
UKR
2
12 Elizabeth LIM
AUS
2
13 Misaki SAKA
JPN
2
14 Huiying CHEN
CHN
2
15 Thuc Anh NGUYEN
VIE
2
16 Cheong Min TAN
MAS
2
Chief Referee:
Chief Recorder:

Men's Nangun

Sep 30th 2:30 pm

Session FOP 2 Group 2

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Brandon CHAN
USA
2
2 Farshad ARABI
IRI
2
3 Ka Fai Philip WONG
CAN
2
4 Po Wei LAI
TPE
2
5 Hamdi Mansor Ali AL-YARESI
YEM
2
6 Daniel HU
USA
2
7 Sami BEN MAHMOUD
SUI
2
8 Danil VLASOV
KGZ
2
9 Shaobo TANG
NED
2
10 Mun Hua HO
MAS
2
11 Sajan LAMA
IND
2
12 Lincoln LIRA RODRIGUEZ
MEX
2
13 Mhamed REGRAGUI
MAR
2
14 Nedjari AMINE
ALG
2
15 Andrii FEHETSYN
UKR
2
16 Cheuk Hei LEUNG
HKG
2
17 Panagiotis Marios VELISSARIOU
GRE
2
18 Marcelo Massayuki HOKAMA YAMADA
BRA
2
19 Yi Jie Randall LIM
SGP
2
20 Ryouta MOURI
JPN
2
Chief Referee:
Chief Recorder:

Men's Jianshu

Oct 1st 2:30 pm

Session FOP 1 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Marcio DE OLIVEIRA COUTINHO
BRA
1
2 Sam MAK
GBR
1
3 Brian WANG
USA
1
4 Chi Kuan SONG
MAC
1
5 John-nun TANG
NED
1
6 Ahmed HASSAN ABDELSALAM
EGY
1
7 Arstan URAZOV
KAZ
1
8 Flavio CAMPANILE
SUI
1
9 Dan RIO RODRIGUEZ
ESP
1
10 Weng Son WONG
MAS
1
11 Sean SUMIDA
BRA
1
12 Pavel MURATOV
RUS
1
13 Reagan TAN
AUS
1
14 Aditya Kumar
IND
1
15 Yaowen ZHANG
CHN
1
16 Zhe Xuan Etienne LEE
SGP
1
17 Aram AYDINYAN
ARM
1
18 Mahdi MOKHTARPOURDEHKORDI
IRI
1
19 Juan Carlos GOMEZ PEREZ
MEX
1
20 Mohamed BANGURA
SLE
1
21 Anjul NAMDEO
IND
1
22 Saddam Hussein Hussein AL-RAHOMI
YEM
1
23 Artem SUONG
UKR
1
24 Erwein WIJAYANTO
INA
1
25 Wai Kin YEAP
MAS
1
26 Tomoya OKAWA
JPN
1
27 Hasung LEE
KOR
1
28 Jason CHEN-LEUNG
CAN
1
29 Muhammad Daffa Golden BOY
INA
1
30 Benoit DENOLLE
FRA
1
31 Leslie KWAN
CAN
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Taijiquan

Oct 1st 2:30 pm

Session FOP 1 Group 2

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Mohand Saidi KATIA
ALG
1
2 Pui Kei HO
MAC
1
3 Yan Ning Vera TAN
SGP
1
4 Khanh Ly TRAN THI
VIE
1
5 Sanatombi Chanu LEIMAPOKPAM
IND
1
6 Sevara TOKHTAEVA
UZB
1
7 Agatha Chrystenzen WONG
PHI
1
8 Yee Jo AUDREY CHAN
MAS
1
9 Thi Minh Huyen TRAN
VIE
1
10 Lin Ying HO
SGP
1
11 Madina SODIKOVA
UZB
1
12 Bidyashwori Chanu KHAIDEM
IND
1
13 Lindswell LINDSWELL
INA
1
14 Anel SANATKYZY
KAZ
1
15 Suijin CHEN
HKG
1
16 Wei Jen LEE
CAN
1
17 Shiho SAITO
JPN
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Nangun

Oct 1st 2:30 pm

Session FOP 2 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Jianxin HE
HKG
2
2 Tatiana IVSHINA
RUS
2
3 Olena BILA
UKR
2
4 Huiying CHEN
CHN
2
5 Cheong Min TAN
MAS
2
6 Lucy Ruxi LEE
USA
2
7 Thuc Anh NGUYEN
VIE
2
8 Nahid POURSHABANAN NAJAFABADI
IRI
2
9 Juwita Niza WASNI
INA
2
10 Marcela POLASTRI THEREZA
BRA
2
11 Misaki SAKA
JPN
2
12 Elizabeth LIM
AUS
2
Chief Referee:
Chief Recorder:

Men's Nanquan

Oct 1st 2:30 pm

Session FOP 2 Group 2

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Teoman MALCOK
FRA
2
2 Quoc Khanh PHAM
VIE
2
3 Dmitrii TIUNOV
RUS
2
4 Md Sufi Shayiran BIN ROSLAN
BRU
2
5 Ryouta MOURI
JPN
2
6 Olivier CLEMENT
BEL
2
7 Thornton Quieney Lou SAYAN
PHI
2
8 Halil KALAYCI
TUR
2
9 Mun Hua HO
MAS
2
10 Marcelo Massayuki HOKAMA YAMADA
BRA
2
11 Mohammad Adi Salihin Bin ROSLAN
BRU
2
12 Panagiotis Marios VELISSARIOU
GRE
2
13 Wai Keong CHIO
MAC
2
14 Hansung LEE
KOR
2
15 Yuma BLOCK
BEL
2
16 Prabhath Manuranga HELLARAWA MUDIYANSELAGE
SRI
2
17 Shaobo TANG
NED
2
18 Mhamed REGRAGUI
MAR
2
19 Shane Cedric CHUNG TYN KIONG
AUS
2
20 Hamdi Mansor Ali AL-YARESI
YEM
2
21 Francky PETIT
BEL
2
22 Chun Fun LEE
GER
2
23 Hossein RAHMANI
IRI
2
24 Francisco GARCIA MAZUECOS
ESP
2
25 Michele GIORDANO
ITA
2
26 Danil VLASOV
KGZ
2
27 Mohamed BENGADARI
MAR
2
28 Adriano LOURENCO DA SILVA
BRA
2
29 Ka Fai Philip WONG
CAN
2
30 Ebram JAMSHID
AFG
2
31 Lincoln LIRA RODRIGUEZ
MEX
2
32 Abdelrahman EHAB KHAIRELDIN
EGY
2
33 Ingus ARSTS
LAT
2
34 Farshad ARABI
IRI
2
35 Deepak HAMAL
NEP
2
36 Po Wei LAI
TPE
2
37 Arlain GERAEDTS
NED
2
38 Yi Jie Randall LIM
SGP
2
39 Brandon CHAN
USA
2
40 Cheuk Hei LEUNG
HKG
2
41 Gevorg YERITSYAN
ARM
2
42 Daniel HU
USA
2
43 Ivo ARSTS
LAT
2
44 Yongmun LEE
KOR
2
45 Jianming LI
CHN
2
46 Sajan LAMA
IND
2
47 Andrii FEHETSYN
UKR
2
48 Bouhamidane AHMED
ALG
2
49 Victor RUSSO
FRA
2
50 Bassam Ahmed Ali LWZA
YEM
2
51 Jens CRESENS
BEL
2
52 Jun Hua HUANG
MAC
2
53 Sami BEN MAHMOUD
SUI
2
54 Nedjari AMINE
ALG
2
55 Khac Dat CAO
VIE
2
56 Arturo GALLO
ITA
2
57 Jose Manuel FERREIRA COLMENERO
ESP
2
Chief Referee:
Chief Recorder:

Women's Jianshu

Oct 2nd 2:30 pm

Session FOP 1 Group 1

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Alyssa LO
USA
1
2 Paloma PANOS MILLA
ESP
1
3 Emily Man Ling WONG
CAN
1
4 Zahra KIANI
IRI
1
5 Juliette VAUCHEZ
FRA
1
6 Yi LI
MAC
1
7 Lisa DERENDINGER
SUI
1
8 Kimberly MACUHA
PHI
1
9 Eyin PHOON
MAS
1
10 Katty DELOGNE
BEL
1
11 Matilde BETTINAZZI
ITA
1
12 Liudmyla TEMNA
UKR
1
13 Patricia NSEIR
LBN
1
14 Heeju SEO
KOR
1
15 Denise AVINA MENDEZ
MEX
1
16 Roberta PALMA
ITA
1
17 Stephanie LIM
USA
1
18 Gayeong JE
KOR
1
19 Michele SILVA DOS SANTOS
BRA
1
20 Winnie Qian Hui CAI
CAN
1
21 Xue WANG
CHN
1
22 Keiko YAMAGUCHI
JPN
1
23 Thuy Vi DUONG
VIE
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Men's Gunshu

Oct 2nd 2:30 pm

Session FOP 1 Group 2

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
1 Ariel MANCILLA BARRIENTOS
CHI
1
2 Henry Yuji NAKATA
BRA
1
3 Achmad HULAEFI
INA
1
4 Luis Felipe ALVAREZ ROSAS
MEX
1
5 Sergey BADRUTDINOV
RUS
1
6 Norlence Ardee CATOLICO
PHI
1
7 Mohammad Adi Syarani BIN ROSLAN
BRU
1
8 Si Wei Jowen LIM
SGP
1
9 Hector Miguel TOLEDO TOLEDO
CHI
1
10 Dominic Hoyan CHOW
USA
1
11 Nicolas OURSEL
FRA
1
12 Hibiki BETTO
JPN
1
13 Xuan Hiep TRAN
VIE
1
14 Curtis FILMER
GBR
1
15 Nestor URZAINQUI MILLA
ESP
1
16 Chen Ming WANG
TPE
1
17 Eric Anthony LUONG
CAN
1
18 Chirag SHARMA
IND
1
19 Amir MOHAMMADREZAEI ARREHKAMAR
IRI
1
20 Edgar Xavier MARVELO
INA
1
21 Raju LAMA
NEP
1
22 Yotekatl Alejandro GUERRERO BECERRA
MEX
1
23 Mattia DEMARIA
ITA
1
24 Vladimir MAKSIMOV
RUS
1
25 Daniel NARVAEZ GOMEZ
MEX
1
26 Zhifeng LI
CHN
1
27 Nok In WU
MAC
1
28 Brandon PORFIRIO DA SILVA
BRA
1
29 Tse Min TSAI
TPE
1
30 Yonghyun LEE
KOR
1
31 Domenico GIORDANO
ITA
1
32 Amr IBRAHIM ABDELRAHMAN
EGY
1
33 Tsz Hong LAU
HKG
1
34 Luis Alberto CARACHURE DE JESUS
MEX
1
35 Hasung LEE
KOR
1
36 Hasitha Lakshan PURANA LIYANAGE
SRI
1
37 Renato BAIO
BEL
1
38 Mario SANCHEZ MARTINEZ
ESP
1
39 Zhizhao CHANG
CHN
1
40 Melvin TAN
AUS
1
41 Yi Xiang YONG
SGP
1
42 Ilias KHUSNUTDINOV
RUS
1
Chief Referee:
Chief Recorder:

Men's Taijiquan

Session

Rank Athlete NOC Bib Arena Number
Chief Referee: Xiaolin LU
Chief Recorder: Aiping Zhang